Rekvalifikační kurzy od A až po Z
Zajímá vás vše okolo rekvalifikačních kurzů? Jaké si lze vybrat, v jakých městech a pro koho jsou vhodné? Vše se stručně a přehledně dozvíte v následujícím článku. Pojďme se podívat na to, proč jsou rekvalifikace tolik užitečnými a oblíbenými v poslední době.
Co to je rekvalifikace?
Pomocí rekvalifikace (respektive rekvalifikačního kurzu) získáte nebo rozšíříte své vzdělání a můžete vykonávat klidně naprosto novou profesi. Rekvalifikační kurzy jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé, kteří si chtějí pouze upevnit své znalosti.
Často se vyplatí absolvovat více rekvalifikací v podobných nebo příbuzných odvětvích. Zvýšíte tak své vzdělání a také šance na uplatnění na pracovním trhu. Díky znalostem z různých oborů si budete moct vybrat vhodné zaměstnání, které vám bude ve všem vyhovovat – ve výši platu, pracovním úvazku i náplni práce.
Pomocí rekvalifikace stát reguluje a omezuje nezaměstnanost, čímž je podpořena rovnováha práce. Rekvalifikační kurzy jsou tedy nástrojem pro omezení nezaměstnanosti a znovu uplatněním například po mateřské dovolené, úrazu, který vám znemožní vykonávat současné zaměstnání nebo při poklesu zájmu o vaši pracovní pozici.
Tyto kurzy mohou pořádat pouze vzdělávací společnosti a instituce, které disponují platnou akreditací od MŠMT České republiky. Rekvalifikační kurzy bývají zakončeny závěrečnou zkouškou, které se však vůbec nemusíte bát. Poté obdržíte osvědčení o rekvalifikaci, které vás opravňuje vykonávat profesi a má neomezenou platnost.
Jaké existují rekvalifikační kurzy a v jakých městech je najdeme?
Rekvalifikovat se můžete v různých oblastech a uplatnit se tak na trhu práce. Velmi oblíbené jsou rekvalifikační kurzy:
- kadeřnice
- online marketing
- účetnictví
- kosmetička
- administrativní práce
- sociální pracovnice
Ale kurzů existuje celá řada. Některé spojují teorii s praxí, jiné jsou spíše fyzicky nenáročné a můžete je vykonávat i při snížené pracovní schopnosti.
A kde se rekvalifikační kurzy pořádají? Prakticky po celé republice, jelikož vzdělávací instituce se snaží co nejvíce přiblížit vzdělávání i v dospělosti všem lidem v Česku. Skvělé rekvalifikační kurzy najdeme v Ostravě, Praze, Těšíně, Liberci a tak dále.
Kolik stojí rekvalifikace?
Za kvalitu se vyplatí si připlatit. A o vzdělání to platí dvojnásob. Pokud se vám zdá rekvalifikační kurz příliš levný, oproti konkurenci, značí to pravděpodobně jeho nekvalitní provedení nebo lektory.
Využít také můžete rekvalifikační kurzy, na které přispívají úřady práce. Pro proplacení kurzu však musíte splňovat stanovené podmínky.
O některé profese je obrovský zájem
V minulých letech byl obrovský zájem o řemeslné profese, jako jsou například truhlář, elektrikář nebo kuchař. V některých případech tento trend přetrvává a šikovný řemeslník je dnes velmi žádaný a dobře placený.
Technologie jde dopředu a automatizace ji rychle dohání. Proto se v posledních letech dobře uplatňují také zaměstnanci v oblastech jako online marketing, IT technologie, personalistika apod. Výhoda těchto oborů spočívá v jistotě zaměstnání a rozvoji, který se dá v dalších letech očekávat.
Kombinace zaměstnání a osobního života
Stále velký zájem přetrvává také o dobré účetní, které ke své existenci potřebuje jakákoliv firma. Oblíbenost tohoto zaměstnání také tkví v jeho dobré kombinovatelnosti s osobním životem.
Práce účetní (ale i jiné obory z našeho článku) totiž lze snadno vykonávat na zkrácené úvazky jako je například dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce. Můžete si takto vyzkoušet již při plnění rekvalifikačního kurzu své budoucí zaměstnání alespoň v podobě brigády apod.
Jsem vhodný zájemce o rekvalifikační kurz?
Myslíte si, že rekvalifikační kurzy nejsou pro vás, a že o vaše zaměstnání nepřestane být zájem? Nebo snad pochybujete, zda jste tím pravým zájemcem o rekvalifikaci?
Potom věřte, že pravý zájemce o rekvalifikační kurz, je prakticky kdokoliv. Nezáleží na vašem vzdělání, věku ani praxi. Vědci zveřejnili studii, ve které tvrdí, že 50 % zaměstnání zanikne během následujících 40 let vlivem automatizace a technologického vývoje. Mít tedy zadní vrátka otevřená se hodí naprosto každému.
Nejčastěji se rekvalifikací účastní lidé v produktivním věku okolo 35 let, ale také mladí lidé po studiích ve věku 20-25 let, kteří si zvolili nevhodné zaměstnání nebo si chtějí rozšířit obzory. Ze statistik také vychází, že častěji se kurzů účastní ženy, avšak rozdíl není příliš markantní.
Rekvalifikaci můžete absolvovat v jakémkoliv věku a nemusíte mít žádnou praxi nebo vzdělání ve vybrané oblasti. Na vzdělávání není nikdy pozdě, ani brzy. Jednoduše se přihlaste na rekvalifikační kurz, který je vhodný pro vás a směle do toho.