49. Videonávod – Jak na kontingenčky: Sloučení tabulek
Další díl seriálu Jak na kontingečky vás seznámí s možností sloučení několika tabulek do jedné. Používá se k tomu Průvodce kontingenční tabulkou a grafem, který nám zůstal z dřívějších verzí až do současnosti, i když je tak trochu ukrytý. Pokud vám tento článek pomůže, staňte se fanoušky na Facebooku a doporučte tyto stránky vašim známým, může se jim také hodit.
Zdrojový soubor pro vlastní vyzkoušení si můžete zdarma stáhnout zde.
Přepis hlasového záznamu:
V kontingenční tabulce už nám zbývá naučit se jen pár drobností, ale přesto užitečných. Jednou z nich je možnost slučovat více zdrojových tabulek. Před sebou vidíme tři tabulky, počet narozených a zemřelých v různých městech. Tabulky nemají stejnou velikost, ani pořadí sloupců. Na tom totiž u sloučení nezáleží, k souhrnu dojde podle stejných názvů.
Abychom mohli tabulky sloučit do jedné kontingenční tabulky, musíme aktivovat průvodce jejím vytvořením, který tu tak trochu zůstal ze starší verze. Proto na Panel nástrojů Rychlý přístup přidáme ikonku, volbou Soubor > Možnosti > Panel nástrojů Rychlý přístup a v levé části najdeme v kategorii Všechny příkazy, zde tlačítko Průvodce kontingenční tabulkou a grafem, přidáme do pravé části. Tím se tlačítko objeví na panelu nástrojů a aktivujeme jej.
Tento průvodce nabízí několik kroků, hned v prvním volíme tzv. Násobné oblasti sloučení, což poslouží ke sloučení našich tabulek. V dalších kroku nic neměníme a v následujícím přidáme jednu tabulku po druhé do seznamu slučovaných oblastí. Nakonec zvolíme cílovou buňku, do níž se kontingenční tabulka umístí.
Ve vytvořené kontingenční tabulce již používáme standardní postupy předvedené v předchozích dílech jako souhrny, filtrování apod. V sekci Filtry najdeme zvláštně pojmenované pole, které reprezentuje naše tři zdrojové tabulky, můžeme jej přetáhnout do sekce Řádky a jednotlivé „položky“ přejmenovat na města. Kdybychom chtěli editovat zdrojové oblasti, kdykoliv můžeme vyvolat průvodce znovu a kroky zpět se dostat k výběru tabulek, odstranit, nebo přidat novou, kontingenční tabulka se poté aktualizuje.
Co ještě dodat? Nezapomeňte se dívat na poslední díl videoseriálu, kde si představíme tipy a triky, které se jinam nevešly.
Zanechat komentář